۱۳۸۹ تیر ۱۵, سه‌شنبه

به بهانه سفر حاجی بابایی به مالزی ... چند سوال و چند نکته ! بهتر است ایشان سفری به کره شمالی هم داشته باشند !چند سوال و نکته ؟

اخیرا آقای حاجی بابایی سفری به مالزی داشته اند .


" حاجي بابايي اهداف سفر به مالزي را تشريح کرد


تهران - وزير آموزش و پرورش ايران از جمله اهداف سفر به مالزي را امضاي تفاهم نامه و موافقتنامه همکاري آموزشي بين دو کشور عنوان کرد.


" محمدرضا حاجي بابايي " شنبه شب در راس هياتي و به دعوت همتاي مالزيايي خود ، براي يک سفر چهار روزه راهي کوالالامپور شد.


وي در فرودگاه امام خميني (ره ) ،هدف از اين سفر را ديدار با وزير آموزش پرورش و معاون نخست وزير مالزي ، امضاي تفاهم نامه و موافقتنامه همکاري آموزشي بين دو کشور عنوان کرد.


وي همچنين استفاده از تجارب ارزشمند آموزشي ، تبادل معلم و دانش آموز بين دو کشور را از ديگر اهداف اين سفر ذکر کرد.


حاجي بابايي با اشاره به اينکه مالزي کشوري مسلمان و تعيين کننده است ، اظهار داشت :‌ ايران با مالزي روابط سياسي و اقتصادي بسيار خوب و نزديکي دارد و همکاري دو کشور روز به روز در حال گسترش است.


وزير آموزش و پرورش در اين سفر همچنين ‌از مدارس و مجتمع بين المللي جمهوري اسلامي ايران در مالزي که 600 دانش آموز در آن تحصيل مي کنند و تحت نظر 70نفر فرهنگي اداره مي شوند، نيز ديدن خواهد کرد.


قرار است حاجي بابايي در اين سفر با رييس و نايب رييس مجلس و رييس جوانان و ورزش اين کشور ديدار و گفت وگو کرده و از چند مرکز آموزش هوشمند ، تربيت معلم و هنرستان نيز ديدن کند.

**1536**
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1210027
البته این امر مختص ایشان نبوده و وزرای قبلی هم چنین سفرها و ماموریت هایی داشته اند اما از جهت این که ایشان معلم را جزء بنیادین و اصلی آموزش و پرورش دانسته و خود را وزیری از جنس فرهنگیان می دانند سوالات زیر مطرح می شود تا خوانندگان خود قضاوت کنند :


1-آموزش در زمره اولویت های اساسی دولت مالزی است از این رو سالانه مبالغ کلانی از بودجه ملی به اهداف آموزشی این کشور اختصاص می یابد ، نرخ بیش از 93 درصد باسوادی در این کشور گویای این واقعیت است .


آیا در کشور ما هم چنین است ؟


آیا در کشور ما هم هنگام بودجه بندی و تخصیص اعتبار این اولویت رعایت می شود و یا این که مسئولان فقط در مقام حرف به آن مبادرت می ورزند ؟


2-در مالزی ، تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه برای تمامی دانش آموزان و در تمام رده های سنی 7 تا 17 سال رایگان است . با این که در قانون اساسی ما نیز در دو جا اصل تحصیل رایگان به رسمیت شناخته شده است اما عملا به آن توجهی نمی شود و حتی سخن از احتساب هزینه آموزش در سبد هزینه خانوار سخن به میان می آید !


3- زبان مالايايي زبان ملي كشور مالزيست. اين در حالي است كه ياد گيري زبان انگليسي در مدارس اجباري است. در مقابل چند مليتي بودن كشور مالزي و وجود مدارس مختص به نژادهاي غير مالزيایي به بهره گيري از زبانهاي "ماندارين" و "تاميل" بعنوان زبان‌هاي آموزشي منجر شده است.


با این که از سال ها پیش بحث تدریس زبان انگلیسی از مقطع دبستان مطرح بوده است اما تا کنون اجرایی نشده است .


از سوی دیگر ، برخی از مسئولان از زبان انگلیسی با عنوان " زبان بیگانه یاد می کنند !


علاوه بر این ، با این که طبق اصل 15 قانون اساسی آموزش زبان های محلی در کنار زبان رسمی به رسمیت شناخته شده است اما عملا با این موضوع مخالفت می شود .


بخوانید :


" در حاشیه تدریس در مدارس به دو زبان ... آقای مسئول تفسیر به رای ممنوع !


http://smiedu5.blogspot.com/2010/06/blog-post_7897.html


این تناقض را چگونه می توان پاسخ داد ؟


4-یکی از مهم ترین برون دادهای آموزش و پرورش در نظام آموزش عالی آشکار می شود .


برای اساس جدیدترین گزارش منتشر شده در زمینه ی رتبه بندی دانشگاه های دنیا موسوم به رنکینگ تایمز هایر اجوکیشن که یکی از معتبرترین رنکینگ های بین المللی نیز محسوب می شود، پنج دانشگاه مالزی در بین یک صد دانشگاه ممتاز آسیا قرار گرفته اند.
 مدیر موسسه ی Qs که در تهیه این رنکینگ مشارکت داشته است معیار این رده بندی را علاوه بر ملاک های کیفی، میزان فعالیت های تحقیقاتی آنها در مقایسه با سایر دانشگاههای همسان در سطح منطقه اعلام کرد.


در این رنکینگ جدید دانشگاه هنگ کنگ در مقام اول قرار دارد و پس از آن دانشگاه چینی هنگ کنگ و دانشگاه توکیو در مقام های دوم و سوم قرار گرفته اند.


در همین حال در این گزارش نام هیچ دانشگاهی از ایران حتی در بین 200 دانشگاه ممتاز آسیا دیده نمی شود. " 


http://www.123khabar.com/19009/News.aspx


آقای حاجی بابایی مشکل را در کجا می بینند ؟


و سوال آخر ، داشتن حق اتحادیه و یا سندیکاست .


می توان گفت در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان حق اعتراض و انتقاد و نیز مظاهر آن از جمله اعتصاب و.. به رسمیت شناخته شده است .


کسی به علت عضویت در این اتحادیه ها مورد بازخواست و یا تهدید شغلی قرار نمی گیرد .


در مالزی هم چینن حقی برای معلمان به رسمیت شناخته شده است .


آیا آقای حاجی بابایی با این که حدود یک سال از وزرات ایشان می گذرد به چنین آموزه هایی باور دارند ؟


سخن آخر :


چندی پیش مهرداد بذر پاش رئیس سازمان ملی جوانان در دیدار با دبیر اول کمیته جوانان کره شمالی گفته بود :" وجوه اشتراک فراوانی به لحاظ فکری و سیاسی بین جوانان ایرانی و کره شمالی وجود دارد."


احتمالا سخن ایشان بر مبنای قراین و یا شواهدی بوده است .


پیشنهاد ما این است که آقای حاجی بابایی پیرو این سخن و از آن جایی که اطلاعات زیادی از وضعیت آموزشی کره شمالی در دست نیست سفری به این کشور داشته باشند تا زوایای مختلف سخنان آقای بذرپاش آشکار گردد و این که نظام آموزشی ایران به کدام یک نزدیک تر است .


در این جا وضعیت اجتماعی کشور کره شمالی را که یکی از دوستان برای ما ارسال کرده است می آوریم :


" کره شمالی طبیعت بسیار زیبایی دارد و دارای تنوع آب و هوایی شگفت انگیزی است اما مردم این کشور حق خروج از روستا ها یا شهرهایشان را ندارند . در واقع همه در همان جایی که زندگی می کنند زندانی هستند . برای رفتن از روستایی به روستایی دیگر و یا شهری به شهر دیگر باید از حکومت اجازه بگیرند .
در کره شمالی کسی حق انتخاب همسر و ازدواج را ندارد ، مگر با موافقت سازمان اطلاعاتی آن کشور . یعنی دختر و پسری که عاشق هم شده اند باید گزارش کاملی از نحوهء عاشق شدنشان ، دلیل عاشق شدنشان ، میزان علاقه و احساسی که نسبت به یکدیگر دارند و خیلی چیزهای دیگری را در چندین صفحه بنویسند و تحویل مقامات امنیتی بدهند تا نوبت مصاحبه شان شود . قبل از مصاحبه ، سیستم های امنیتی و نظامی کره شمالی هفت نسل پشت و جد و آباد دختر و پسر را بررسی می کنند و نهایتاً اگر مورد مشکوکی دیده نشد ، برای ازدواج آن دختر و پسر جوان مجوز صادر می کنند.
مردم کره شمالی همیشه فقیر و قحطی زده هستند و سالیانه چندین هزار نفر از آنها به دلیل گرسنگی می میرند .
دولت کره شمالی معمولا کمک های غذایی خارجی را نمی پذیرد چرا که معتقد است این غذا ها ممکن است روی افکار مردم اثرات نامطلوب بگذارد و باعث لطمه به نظام کمونیستی شود .
سفر مردم کره شمالی به خارج از کشور مطلقا ممنوع است و هر کس مایل به دیدن خارج باشد به عنوان یک ضد انقلاب و عامل دشمن دستگیر می شود . حتی تلفن زدن به خارج از کشور هم می تواند منجر به تیرباران شخص تلفن کننده شود .
سفر خارجی ها نیز به داخل کره شمالی مطلقا ممنوع هست ، به جز کمونیستها و سوسیالیستهای ضد آمریکایی که از برخی از کشورهای دنیا به شکل گروهی و به صورت تورهای همبستگی! و برای شرکت در جشنهای دولتی به این کشور سفر می کنند .به ازای هر توریست هم یک نفر برای مراقبت و بطور شبانه روزی در کنارش هست تا مبادا با کسی حرفی بزند .
انتشار هر نوع خبر ناخوشایند سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و غیره که مربوط به کره شمالی باشد ممنوع است . هر گونه انتقاد از نظام کمونیستی و مقامات آن نیز جرم تلقی میشود . دوازده روزنامه در این کشور منتشر می شوند اما خبرنگار ندارند! این روزنامه ها موظف هستند که هر روز خبرهایی که از سازمان اطلاعاتی کره شمالی دریافت می کنند را عینا منتشر کننند . فقط برخی از مقالات آنها با هم فرق می کند .
پخش و نمایش هر نوع فیلم و حتی کارتون خارجی در تلوزیون کره شمالی مطلقا ممنوع است . پدیدهء اینترنت در کره شمالی وجود ندارد و داشتن رادیوهایی که قادر به دریافت امواج خارجی باشند و یا گیرنده های تلوزیونهای ماهواره ای و دستگاه فاکس جرم است . حتی موبایل و دوربین فیلمبرداری نیز جزو ابزار جاسوسی برای دشمن محسوب میشوند و دارنده اش می تواند با مجازات تیرباران در ملاء عام روبرو شود .
کمونیستهایی هم که به عنوان مهمان دولت کره شمالی و به منظور شرکت در جشنهای دولتی به آن کشور سفر می کنند باید به محض ورود ، دوربین فیلمبرداری و موبایل خود را تحویل بدهند و در وقت خروج از آن کشور تحویل بگیرند . حرف زدن با اتباع کره شمالی برای خارجی ها مطلقا ممنوع است و حتی اگر قیمت کالایی را هم بخواهند بپرسند این کار را باید از طریق فردی که مراقب توریست است و او را قدم به قدم همراهی می کند ، پرسیده شود .
مردم کره شمالی هیچ خبری از دنیای بیرون از کشورشان ندارند و تاکنون هیچ فیلم خارجی را در تلوزیونشان یا سینماهایشان ندیده اند . آنها نمی دانند که واقعا در دنیا چه می گذرد؟
چند سال پیش در دانشگاه پیونگ یانگ کره شمالی فیلم اولیور توئیست که داستانش متعلق به دویست سال پیش است را برای دانشجویان نمایش داده بودند و گفته بودند حالا خودتان خیابانهای لندن را ببینید و قضاوت کنید که ما پیشرفته تریم یا اروپایی ها؟
مقامات کره شمالی می گویند تماشای فیلمهای خارجی و به خصوص فیلم های آمریکایی باعث تهاجم دشمن می شود . اصولا مقامات کره شمالی به تمام دنیا ( به جز چین ، روسیه ، کوبا ، لیبی ، سوریه و ونزوئلا ) می گویند دشمن .
در کره شمالی آموزش و پرورش رایگان است اما نود درصد از مطالب کتابها در وصف رهبر کره شمالی و پدرش و نیز دستاوردهای حکومت کمونیستی است .
بهداشت و درمان هم رایگان است اما در بیمارستانهایش هیچ نوع دارو و امکاناتی وجود ندارد و بیماران صرفا برای مرگ و راحت شدن از دست زجر کشیدن هایشان به آن جا می روند . مردم کره شمالی به ظاهر در مسکن های رایگان زندگی می کنند اما خانه هایشان به سلول انفرادی بیشتر شبیه هستند تا منزل و مسکن یک انسان . هیچ کس حق داشتن ماشین شخصی را ندارد و هفتاد درصد مردم برای مسافرتهایشان از دوچرخه استفاده می کنند . همهء مردم کره شمالی موظف هستند که با یونیفرم رسمی از منزل خارج شوند و یا آنکه علامت خاصی را روی پیراهنهایشان نصب کنند تا به این ترتیب وزارت اطلاعات و امنیت کشورشان بداند چه کسانی و با چه شغلها و موقعیتهایی در حال عبور و مرور در کوچه ها و خیابانها هستند . در کره شمالی دو نوع پول رایج وجود دارد . یکی پولی که مردم آن کشور استفاده می کنند و یکی هم پولی که خارجی های مقیم آن کشور موظفند خرج کنند . سیستم های امنیتی کره شمالی معتقدند که به این شکل می توان فهمید که چه کسی از دشمن و یا توریستهای خارجی پول گرفته یا با او معامله کرده است .
مردم کره شمالی موظف هستند که هر روز و قبل از شروع کار ابتدا در مقابل مجسمه های رهبر حکومتشان و پدر او تعظیم کنند و سپس به مدت ده دقیقه به سخنرانی های ضد آمریکایی رئیس یا مدیر یا معلمشان گوش کنند.
این برنامه پنجاه سال است که هر روز صبح در سراسر کره شمالی اجرا می شود . درآمد همهء مردم در کره شمالی یکسان است و هر نفر معادل ۴۸ هزارتومان در ماه حقوق می گیرد . ورزشکاران کره شمالی قبل از اعزام به خارج از کشور و حضور در مسابقات خارجی ، ابتدا در کلاسهای عقیدتی و سیاسی شرکت می کنند و بعد خانواده هایشان به گروگان گرفته میشوند تا فرزند ورزشکارشان به کره برگردد . اگر کسی برنگشت ، همهء عزیزانش را یک جا تیرباران می کنند . وقتی هم برگشت اجازهء دیدن هیچ کس را ندارد و برای مدتی طولانی توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کره شمالی بررسی می شود تا مشخص گردد که در چند روزی که در کشورش نبوده آیا مورد تهاجم فرهنگی دشمن قرار گرفته است یا نه؟
کشور کره شمالی تنها یک وبسایت دارد! مردم کره شمالی معتقد هستند که به دلیل اعتقادشان به کمونیسم و زندگی در یک کشور کمونیستی ، خوشبخت ترین انسانهای روی زمین هستند . از نظر عموم مردم کره شمالی مارکس و انگلس و لنین و استالین سازندگان تاریخ و تمدن بشری هستند . آنها تحت تاثیر بمباران های تبلیغاتی حکومتشان بر این باور هستند که رهبر سابقشان ( کیم ایل سونگ ) بعد از مرگش به خورشید پیوسته و کار خوبی هم البته کرده است اما اگر رهبری کنونی شان بمیرد نه تنها کره زمین بلکه منظومه شمسی نیز متلاشی خواهد شد! تنهاسایت کره شمالی که توسط وزارت اطلاعات و امنیت آن کشور اداره میشود صراحتا به زبان انگلیسی نوشته است که طبق کشف جدیدی که شده ، کیم ایل سونگ از همان ابتدا بخشی از خورشید بوده! وقتی کیم ایل سونگ مرد ، مرکز هواشناسی کره شمالی اعلام کرد به دلیل پیوستن رهبر بزرگ و بنیانگذار کبیر انقلاب کمونیستی کره شمالی به خورشید ، درجهء حرارت خورشید و طبیعتا گرمای جهان بطور ناگهانی بالا رفته است! "

هیچ نظری موجود نیست: