۱۳۸۹ مرداد ۲۵, دوشنبه

چادر به عنوان " پوشش برتر " و یا " لباس رسمی " ؟ و " حلقه مفقوده " ...همان گونه که در تصویر ملاحظه می کنید نام رئیس اداره آموزش و پرورش کازرون در بالای آرم جمهوری اسلامی قرار گرفته است !

خبرگزاری فارس اخیرا خبری را از رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان کازرون منتشر کرد که در آن پوشش " چادر " را به " عنوان لباس رسمي مدارس دخترانه " معرفی کرده بود .


حتی ایشان از تهیه آیین نامه جدید در این باره سخن رانده بود !


اصل خبر را بخوانید :


« خبرگزاری فارس:
محسن توحيديان صبح امروز در جلسه شوراي آموزش و پرورش اظهار داشت: مصوبه‌اي براي عجين كردن افراد به ويژه دانش‌آموزان دختر با حجاب در جلسات گذشته شوراي آموزش و پرورش شهرستان داشته‌ايم.
وي افزود: مصوبه پوشيدن چادر را به عنوان لباس فرم و رسمي در مدارس راهنمايي و دبيرستان دخترانه اعلام كرده‌ايم كه از ابتداي مهر ماه سال جاري و سال تحصيلي جديد اجرا مي‌شود.
رئيس اداره آموزش و پرورش كازرون اضافه كرد: در راستاي بحث عفاف و حجاب سمينارهاي مختلفي را نيز با عنوان حجاب در مدارس برگزار كرده‌ايم.
وي بيان داشت: آيين‌نامه عفاف و حجاب را به تمام مديران مدارس ابلاغ كرده‌ايم و آنها نيز توجيه شده‌اند كه براي تهيه لباس‌هاي فرم مشخصات موجود در آيين‌نامه را رعايت كنند.
رئيس اداره آموزش و پرورش كازرون اضافه كرد: چادر را به عنوان لباس رسمي مدارس معرفي كرده‌ايم.


بلافاصله آقای توحیدیان ، رئیس اداره آموزش و پرورش در یک رسانه دیگر، خبر فارس را " کذب محض " خواند !


« توحیدیان در گفتگو با نرگس نیوز:


خبر خبرگزاری فارس مبنی بر اجباری شدن چادر کذب محض است


توحیدیان خبر خبرگزاری فارس را کذب محض خواند و خواستار دقت بیشتر خبرنگاران در تهیه خبر شد.
محسن توحیدیان ریاست آموزش و پرورش کازرون در گفتگو با خبرنگار نرگس نیوز اظهار داشت: خبر مندرج در نرگس نیوز و خبرگزاری فارس مبنی بر اجباری شدن چادر در مدارس دخترانه کازرون کذب محض بوده و صحت این خبر از سوی آموزش و پرورش تائید نمی‌‌گردد. امیدواریم خبرنگاران محترم کمال صداقت را رعایت فرمایند.


وی ادامه داد: آیین نامه عفاف و حجاب که از جانب وزارت آموزش و پرورش و اداره کلّ آموزش و پرورش فارس صادر گردیده به مدارس شهرستان کازرون ابلاغ گردیده است.


توحیدیان در مورد نحوه پوشش دختران گفت: در آیین نامه یاد شده دو نوع پوشش برای دختران و زنان معرفی‌ گردیده است. این دو نوع شامل پوشش با چادر به عنوان حجاب برتر و نوع دیگر پوشش با مانتو، شلوار و مقنعه می‌‌باشد.


رئیس آموزش و پرورش در پایان متذکر شد: در شورای آموزش و پرورش، اعضای محترم راه‌های گوناگونی را با توجه به جو مذهبی‌ شهرستان کازرون برای اجرایی شدن آیین نامه مورد بررسی قرار دادند. »


حال چه اتفاقی افتاده است ؟


فارس درست می گوید و یا رئیس اداره آموزش و پرورش کازرون ؟!


آیا وضعیت در این شهرستان به گونه ای شده است که رئیس این اداره مجبور به تدوین آیین نامه جدید شده است ؟


آیا آیین نامه های موجود آموزش و پرورش پاسخگوی وضعیت کنونی نیستند ؟


این در حالی است که مشاور وزیر و مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش سال قبل عنوان کرده بود که " قرار نیست پوشش جدیدی برای دانش‌آموزان دختر ابداع شود، چرا که به اعتقاد ما قوانین قبلی در مورد نحوه پوشش دانش‌آموزان دختر اعتدال را رعایت کرده است. "( 1 )


آیا در سیستم متمرکز آموزش و پرورش ما ، واحدها ی پایین تر می توانند در این گونه موارد آیین نامه جدید وضع کنند ؟


آیا مسئولان فکر نمی کنند که عملکرد برخی مدیران از دایره " اعتدال و میانه روی " خارج شده است ؟


آیا استقلال آموزش و پرورش تحت الشعاع توصیه ها و یا دستورات افراد " غیر متخصص " قرار گرفته است ؟


ماده 67 آیین نامه اجرایی مدارس می گوید :


" ماده 67- پوشش دانش آموزان دختر شامل 1) چادر, مانتو, شلوار, مقنعه 2) مانتو ,شلوارومقنعه می باشد.


تبصره 1- چادربهترین حجاب ومناسب ترین پوشش می باشد. شایسته است مدیران مدارس ضمن رعایت عدم اجبار, دانش آموزان دختررابه استفاده ازآن تشویق وتوصیه کنند.


تبصره 2- رنگ مانتو، شلوارومقنعه دانش آموزان دخترباید ضمن توجه به شرایط سنی وجغرافیایی ازمیان رنگ های مناسب انتخاب شود. "


بهتر است که شورای عالی آموزش و پرورش و آقای حاجی بابایی نظارت دقیق ترو جامع تری نسبت به عملکرد افراد و زیر مجموعه خود داشته باشند و اجازه خدشه دار شدن بیش از این را به " استقلال  " آموزش و پرورش ندهند ...
سکوت آن ها در این مورد به معنای تایید می باشد !۱ نظر:

سپهر گفت...

مطلب خوبی بود! من هم از آشنایی با شما و وبلاگ زیبایتان خوشحالم! ممنون! سپهر