۱۳۸۸ بهمن ۱۵, پنجشنبه

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تحلیل " سخن معلم " در مورد چالش بودجه سال آینده آموزش و پرورش را تایید کرد !


رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تحلیل " سخن معلم " در مورد چالش بودجه سال آینده آموزش و پرورش را تایید کرد !وزیر آموزش و پرورش چندی قبل اعلام نمود که این وزراتخانه در سال آینده چالشی در زمینه بودجه نخواهد داشت ؛ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز ضمن پذیرش احتمال کسری بودجه عنوان کرده بود که اعتبار باقی مانده آموزش و پرورش از طریق جابه جایی اعتبارات عمرانی و مازاد مالیات فروش نفت بر درآمدهای شرکت نفت پرداخت شود که در این صورت وزارت آموزش و پرورش در سال آینده با کسری بودجه روبرو نخواهد شد »این به نوعی تایید سخنان وزیر آموزش و پرورش بود .
" سخن معلم " با ارائه فاکت های مختلف و سخنان این دو بزرگوار در سال های قبل و تطبیق آن با واقعیت های موجود و نیز سابقه برخورد دولت بر این باور بوده است که بودجه سال 1389 چالش زا خواهد بود .
بخوانید :
تناقض گویی مسئولان در مورد بودجه آموزش و پرورش ! بیش از این دروغ نگویید ...http://smieduer.blogspot.com/2010/01/blog-post_28.html#more
 
این که وزیر این دولت می گوید " در سال آینده چالشی در بودجه نخواهیم داشت " بی دلیل و بدون علت نیست !! چو فردا شود فکر فردا کنیم ...
http://smieduer.blogspot.com/2010/02/blog-post_01.html#more
 
چندی قبل دکتر عباسپور ، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن عدول از نظریه قبلی خود عنوان کرده است که "بودجه 11 هزار ميلياردي، آموزش وپرورش را با كسري مواجه مي‌سازد " ...
در واقع ، آقای عباسپور نیز به نوعی غیر واقعی بودن منابع در نظر گرفته شده برای جبران و تامین کسری بودجه از سوی دولت را تایید نموده است .
آن چه در زیر می آید آخرین نظر ایشان در مورد " وضعیت بودجه آموزش و پرورش در سال 1389 می باشد :
 
« با تشريح جزييات بودجه 89 آموزش‌وپرورش ؛عباسپور:

*بودجه 11 هزار ميلياردي، آموزش وپرورش را با كسري مواجه مي‌سازد

*اعتباري براي بازسازي مدارس اختصاص نيافته است سرويس: مجلس
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: مجلس


رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با اعلام خبر بررسي بودجه پيشنهادي وزارت آموزش و پرورش در جلسه روز دوشنبه كميسيون، تاكيد كرد: بودجه وزارت آموزش و پرورش براي سال آينده حدود 11 هزار ميليارد تومان پيشنهاد شده كه در مقايسه با بودجه سال جاري افزايش چنداني ندارد.


دكتر علي‌ عباسپورتهراني‌فرد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: بودجه مصوب آموزش و پرورش در سال 88 حدود 10 هزار ميليارد تومان بود كه حدود 2 هزار ميليارد تومان اين بودجه كسر شد و حدود هشت هزار ميليارد تومان به آموزش و پرورش اختصاص يافت، اما در اصلاحيه دوم بودجه بخاطر كسري‌هاي آموزش و پرورش كه بيشتر ناشي از بازنشستگي پيش از موعد مقرر معلمان و افزايش دستمزدها بود، 2 هزار و هفتصد ميليارد تومان ديگر به آموزش و پرورش تخصيص يافت.


نماينده تهران ادمه داد: دولت در بودجه سال 89 سهم بودجه آموزش و پرورش را حدود 11 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني كرده است كه در حقيقت مي‌توان گفت بودجه آموزش و پرورش عملا نسبت به سال جاري افزايشي ندارد، اما عنوان مي‌شود دو هزار و هفتصد ميليارد توماني كه براي بازنشستگي پيش از موعد بود و يك بار در سال 88 اتفاق افتاد مي‌تواند به عنوان افزايش بودجه محسوب شود، به هرحال بودجه آموزش و پرورش در سال 89 حدود 11 هزار ميليارد تومان ديده شده كه در مقايسه با بودجه سال 88 و مقاديري كه در لايحه بودجه به آموزش و پرورش اختصاص يافت تقريبا افزايش چنداني ندارد.


رييس كميسيون آموزش و تحقيقات گفت: در رابطه با بودجه‌هاي عمراني، دولت به بهانه اين‌كه قانون بازسازي و نوسازي مدارس به انتها رسيده و در سال 89 ديگر اين قانون وجود ندارد، اعتباري به بازسازي و نوسازي مدارس اختصاص نداده است، در اين خصوص تنها 158 ميليارد تومان منظور كرده كه سبب مي‌شود بسياري از پروژه‌هاي بازسازي و نوسازي مدارس كه در سال‌هاي گذشته و در سال 88 آغاز شده براي سال 89 دچار عدم پرداخت، با ركود، كندي و يا توقف مواجه شود كه كميسيون آموزش و تحقيقات درصدد است به طريقي آن را جبران كند.


عباسپور افزود: البته براي ما جاي تعجب است چرا كه به دولت مجوز داده بوديم ظرف 4 سال حدود 4 هزار ميليارد تومان به بازسازي و نوسازي مدارس اختصاص دهد ولي متاسفانه نصف اين مبلغ اختصاص يافته است و براي سال 89 هم عملا غير از 158 ميليارد تومان رقم ديگري را براي بازسازي و نوسازي مدارس در نظر نگرفتند، البته حدود 143 ميليارد تومان هم خارج از بازسازي و نوسازي مدارس براي تعميرات مدارس در كل كشور اختصاص يافته كه رقم قابل ملاحظه‌اي نيست.


نماينده تهران هم‌چنين خاطرنشان كرد: اعتبارات تملك دارايي و عمراني دولت براي سال جاري 22 هزار ميليارد تومان است كه به 38 هزار ميليارد تومان براي سال آينده افزايش پيدا كرده كه رقم بسيار بالايي است، اما از حدود 16 هزار ميليارد تومان افزايش اعتبارات تملك دارايي كل كشور، سهم وزارت آموزش و پرورش كمتر از 300 ميليارد تومان است، اين سهم از اعتبار تملك دارايي براي كشوري كه مي‌خواهد آموزش و پرورش پويا و به تاكيد مقام معظم رهبري تحول در آموزش و پرورش داشته باشد، جاي تاسف دارد، نمي‌دانيم چرا دولت چنين نگرشي نسبت به وضع آموزش و پرورش دارد.


وي در ارتباط با بودجه‌هاي جاري آموزش و پرورش در بودجه 89، گفت: در بودجه‌هاي جاري هم عنوان شده كه از 11 هزار ميليارد تومان بودجه سال آينده 95 درصد براي پرداخت حقوق و مزاياي پرسنل، دستمزد معلمان حق‌التدريس و ساير پرداخت‌ به كار برده ‌شود و تنها 5 درصد به بخش‌هاي ديگر مانند مسايل پرورشي اختصاص مي‌يابد كه اين واقعا شايسته يك نظام آموزشي كه بايد يك نظام پويا باشد نيست، البته اين‌جا مساله فقط كمبود بودجه نيست، اين‌كه چرا بايد از 11 هزار ميليارد تومان 95 درصد به نيروي انساني بدهيم، يك معماي لاينحلي است كه نشان از سوء مديريت در منابع انساني آموزش و پرورش دارد.


رييس كميسيون آموزش و تحقيقات خاطرنشان كرد: در وزارت آقاي علي احمدي و مسوولين ذيربط مقاومت شديدي در مقابل استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريس وجود داشت كه عنوان مي‌كردند ما نيرو احتياج نداريم، هم‌اكنون با حضور حاجي بابايي و همان مسوولين رده‌هاي پايين‌تر عنوان مي‌شود كه نه تنها به 60 هزار معلم حق‌التدريس احتياج داريم بلكه 14 هزار نفر هم فقط براي سال آينده كمبود داريم كه علت اين كمبود نيرو خروج معلمان زبده‌ايست كه با قانون بازنشستگي پيش از موعد از آموزش و پرورش خارج شدند. اگرچه هدف قانون بازنشستگي پيش از موعد براي خروج نيروهاي مازاد و غيركارآمد بود اما بر اساس آمار و اطلاعات موجود نيروهاي مازاد و ناكارآمد در آموزش و پرورش باقي ماندند و نيروهاي كارآمد با مدارك تحصيلي بالا خود را بازنشسته كردند كه علاوه بر تحميل پاداش بسيار زياد به وزارت آموزش و پرورش، اين وزارتخانه را دچار كمبود نيرو كردند، آيا اين سوء مديريت در آموزش و پرورش نيست؟


وي با اظهار تاسف از اين‌كه كارشناسان آموزش و پرورش اطلاعات دقيقي در اختيار مسوولين رده بالاتر به صورت صحيح قرار نمي‌دهند و گزارش‌شان بر اساس سليقه و خواسته وزير يا مسوولين رده‌ بالاتر است، تاكيد كرد: لذا تصميم‌گيري‌هاي ناصحيحي در آموزش و پرورش مي‌بينيم كه اين وزارتخانه را با بحران مواجه كرده است و هر چقدر هم كه بودجه افزايش مي‌يابد باز هم مشاهده مي‌شود كه 95 درصد به حقوق و دستمزد معلمان اختصاص مي‌يابد و براي امور اصلي اعتباري باقي نمي‌ماند، به همين دليل هم‌اكنون بحث سلامت در مدارس، بحث مشاوران در مدارس و بحث مبارزه با مواد مخدر و اعتياد دانش‌آموزان دچار مشكل است.


عباسپور با اشاره به بازديدي كه كميسيون آموزش و تحقيقات از مدارس هرمزگان داشت، گفت: علي‌رغم اين‌كه ما قانون بسيار مترقي و خوبي تصويب كرديم هنوز بچه‌ها در آن هواي گرم شهرهاي جنوب كشور در كانكس درس مي‌خوانند، اين‌ها عملكرد مطلوبي در آموزش و پرورش نيست و نشان مي‌دهد كه واقعا آموزش و پروش دچار ضعف مديريت در منابع انساني و مالي است كه اميدواريم وزير مربوطه اين معضلات را ساماندهي كند.


رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در ادامه گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه دولت بودجه سال 89 دستگاه‌ها را عملا بدون در نظر گرفتن افزايش تورم و حقوق‌ها پيش‌بيني كرده است، ادامه داد: اين در حاليست كه قانون خدمات كشوري دولت را موظف كرده است به اندازه افزايش تورم، حقوق و دستمزد را افزايش دهد. اگر مطابق با آماري كه دولت اعلام مي‌كند تورم را 10 درصد در نظر بگيريم قطعا آموزش و پرورش از نقطه‌نظر افزايش دستمزد معلمان در سال 89 دچار كمبود خواهد شد و با توجه به اين‌كه عنوان مي‌شود ما معلمان ابتدايي كم داريم و بايد 40 هزار نفر را استخدام كنيم كه 26 هزار نفر از آنها در چارچوب استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريس است، براي استخدام و پرداخت حقوق به آنها و 14 هزار نيرويي كه عنوان مي‌شود بايد علاوه بر اين 60 هزار نفر استخدام شوند، آموزش و پرورش را با كسري بودجه مواجه خواهد كرد.


رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خاتمه گفت‌وگويش با ايسنا، تاكيد كرد: به هرحال مجموعه اين عوامل آموزش و پرورش را براي حفظ وضعيت فعلي حداقل با 2000 ميليارد تومان كمبود بودجه مواجه مي‌كند، اگر معتقد باشيم كه بايد به بودجه مسايل پرورشي و فرهنگي هم افزوده شود، آموزش و پرورش مقدار زيادي هم از اين بابت دچار كسري بودجه خواهد شد، اميدواريم وزير با توجه به وضعيت آموزش و پرورش سعي كند اين وزارتخانه را از چالش كسري بودجه و عدم مديريت صحيح خارج كند.

انتهاي پيام

كد خبر: 8811-07431
1388/11/13

۵ نظر:

عليزاده گفت...

سلام. مثل هميشه از خواندن نوشته ها و اخبار وبلاگ تون لذت بردم. به خانم سلام برسانيد . به اميد روزهاي سبز و باراني

رسولی گفت...

نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند
ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین
بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند

اربعین حسینی تسلیت باد

سخن معلم گفت...

خانم علیزاده
سلام
از محبت و لطف شما سپاسگزارم.
شما هم سبز و بارانی باشید.

سخن معلم گفت...

اربعین حسینی بر همه آزادگان وطن پرست تسلیت باد .
سبز و پیروز و پایدار باشید.

سوفیا گفت...

سلام
وب زیبا و جالب شما را با افتخار لینک کردم
موفق باشید
بای....