۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۸, یکشنبه

اندر حکایت سطح رضایت مندی بالای معلمان در کشور !


رضایت در یک دستگاه چیست ؟
رضایت کارکنان یک مجموعه چگونه سنجیده می شود ؟
آیا معلمان در دستگاهی چون وزارت آموزش و پرورش از رضایت شغلی برخوردارند ؟
معیارهای لازم برای سنجش این فاکتور مهم انسانی چیست ؟
آیا به صرف اعلام یک مسئول و یا یک بخش دولتی ، مسائل تمام  و یا حل می شود ؟
مسئولانی همچون قائم مقام وزيرآموزش وپرورش  معتقدند که " ميزان سطح رضايتمندي معلمان در كشور بسيار بالا و قابل قياس با گذشته نيست. " ( 1 )
اما از نظر مدیریت رفتار سازمانی و نیز به باور ما ، وضعیت درونی و نیز عوامل اثر گذار بیرونی به آن سادگی که مسئولان فکر می کنند نیست !
شاید بتوان میزان خروج زود هنگام را یکی از نشانه های وضعیت داخلی آن  و نیز نوع مدیریت دستگاه دانست .
همان گونه که قبلا و در سخن معلم بیان شد ، به نظر می رسد مهم ترین دغدغه و یا دل مشغولی معلمان در حال حاضر ، استفاده از شرایط بازنشستگی پیش از موعد با همان شرایط قبلی است !
جالب است که مسئولان از یک سو ادعا می کنند میزان رضایت مندی در درون آموزش و پرورش بالاست اما هیچ سخن و یا آمار دقیقی از میزان داوطلبان بازنشستگی پیش از موعد معلمان ارائه نمی دهند !
اگر به قول مسئولانی این چنین  ، میزان رضایت مندی بالاست ، چرا باید آن قدر آمار متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد بالا برود که مديركل آموزش و پرورش شهر تهران به معلمان پیشنهاد دهد که به جای بازنشستگی از 3 سال مرخصی بدون حقوق استفاده کنند ؟! ( 2 )
کدام منطق و یا عقلی می تواند این معادله را بپذیرد ؟
بهترین راه ، برخورد منطقی و عقلانی و نه احساسی و سیاسی با مسائل مورد چالش است .
مساله این است که معلمان به عنوان مهم ترین عناصر مجموعه آموزش و پرورش از وضعیت موجود راضی نیستند .
سکوت معلمان که به نظر می رسد ناشی از فرمول هزینه – فایده فعالیت های صنفی است نمی تواند به عنوان معیاری برای عامل رضایت شغلی محسوب شود .
این که مسئولان تصور کنند با چند اقدام که مشابه آن در جاهای دیگر هم انجام می شود مانند کارت میزان ، بیمه تکمیلی و... رضایت حاصل شده است ؛ سخت در اشتباهند ...
سکوت نشانه رضایت و یا تایید نیست ...


 ( 1 )
* سطح رضايت معلمان كشور ارتقا يافته است
قائم مقام وزيرآموزش وپرورش هم در اين ميزگرد گفت: ميزان سطح رضايتمندي معلمان در كشور بسيار بالا و قابل قياس با گذشته نيست.
اسدا.. اسدي گرمارودي افزود: تحقيقات نيز نشان مي دهد جايگاه معلمان از نظر منزلت اجتماعي هم در مقايسه با ساير اقشار جامعه در بالاترين رده قرار دارد.
وي احترام و ارزش معلمان در جامعه بخصوص در نزد اولياء دانش آموزان را بسيار بالا و قابل تحسين دانست و گفت: به مقوله آموزش نيز به عنوان حرفه اصلي معلمان همه دستگاه ها اهتمام ويژه اي دارند و مجمع تشخيص مصلحت هم آموزش وپرورش را به عنوان يك دستگاه فرادستگاهي تصويب كرده است.
گزارميز1871/ 1418
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30369620

( 2 )
امكان استفاده فرهنگيان متقاضي بازنشستگي از "مرخصي بدون حقوق " تا 3 سال
مديركل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: فرهنگياني كه به دليل مشكلات خاص متقاضي "بازنشستگي پيش از موعد " هستند، مي‌توانند به جاي اين روش حداكثر به مدت 3 سال از مرخصي بدون حقوق استفاده كنند.
کد خبر17571
تاریخ درج
14 /اردیبهشت /1390

سيدعلي يزديخواه در گفت‌وگو با فارس در رابطه با درخواست‌هاي گروهي از فرهنگيان متقاضي بازنشستگي پيش از موعد به ويژه در شهر تهران اظهار داشت: موافقت با بازنشستگي پيش از موعد هر يك ‌نفر از فرهنگيان به معناي اين است كه كلاس آن معلم خالي مي‌شود؛ از سويي ما نيز به تمام همكاران فرهنگي خود در شهر تهران نياز داريم كه بر همين اساس براي تأمين نيروهاي آموزشي در كلاس‌ها، به تعدادي از نيروهاي رسمي اضافه تدريس نيز مي‌دهيم.
مديركل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: در حال حاضر حق جايگزيني نيروهاي جديد را به جاي نيروهايي كه به صورت پيش از موعد از نظام آموزش و پرورش خارج مي‌شوند، نداريم.
وي ادامه داد: ما نيز قبول داريم كه برخي از فرهنگيان داراي مشكلات جسمي يا بيماري‌هاي صعب‌العلاج هستند يا فرزند و همسرشان بيمار هستند كه بر اين اساس متقاضي بازنشستگي پيش از موعد هستند اما قانون جديد بازنشستگي پيش از موعد هنوز به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ نشده و از سويي اجراي آن نيز الزامي نيست.
تأمين اعتبار و امكان جايگزيني نيروي جديد؛ شرط اجراي بازنشستگي پيش از موعد
يزديخواه خاطرنشان كرد: از سوي ديگر براي آموزش و پرورش مقدور نيست كه با صرفه‌جويي از محل حقوق و مزاياي كاركنان يا سرانه‌هاي دانش‌آموزي، پاداش پايان خدمت بازنشستگان پيش از موعد را پرداخت كند بنابراين زماني مي‌توانيم به تقاضاهاي فرهنگيان پاسخ مثبت دهيم كه اعتبار مورد نياز براي بازنشستگي پيش از موعد تأمين شده و امكان جايگزيني نيروهاي جديد نيز به جاي افراد بازنشسته فراهم شده باشد.
وي در رابطه با راه‌حل‌هاي مقطعي براي رفع مشكل نيروهاي متقاضي بازنشستگي پيش از موعد تصريح كرد: فرهنگياني كه به دليل مشكلات خاص متقاضي بازنشستگي پيش از موعد هستند و امكان اين مسئله وجود ندارد، مي‌توانند حداكثر تا 3 سال از "مرخصي بدون حقوق " استفاده كنند.
12 ساعت كار نيمه وقت؛ راه حل دوم
مديركل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه كرد: كارمندان زن نيز مي‌توانند به جاي 24 ساعت كار موظف در هفته، 12 ساعت به طور نيمه‌وقت كار كنند؛ همچنين اين دو راه حل براي تمام فرهنگيان در سطح كشور قابل اجراست.
يزديخواه در رابطه با خالي ماندن كلاس فرهنگياني كه به اين شيوه از مرخصي بدون حقوق بهره مي‌گيرند، گفت: همزمان با به مرخصي رفتن اين نيروها، ساير نيروهايي كه احياناً به مرخصي رفته‌اند باز مي‌گردند و در اين جريان نيز توازن دقيقي برقرار است.هیچ نظری موجود نیست: